Projekt, također, potiče kreativnost, razvija logičko razmišljanje i stvara osnovno informatičko obrazovanje. Od 5. do 11. prosinca 2016. ovaj projekt se održava u 180 zemalja svijeta (na 40 svjetskih jezika), a u njemu sudjeluje preko 100 milijuna učenika. Sama činjenica glede broja sudionika uvelike govori o važnosti ovog informatičkog tjedna.
Tjekom godina sat kodiranja je postao globalno popularan, a mnoge velike svijetske tvrtke (npr. ˝Apple˝, ˝Microsoft˝, ˝Amazon˝), kao i brojne poznate osobe (glumci, sportaši, političari...), uključile su se u ovaj projekt.
Više informacija o akciji možemo pronaći na web stranici : www.hourofcode.com
Sat kodiranja održan je u 3 odjeljenja naše škole, I.1 i I.2 – gimnazije te u IV.a razredu tehničara za elektroenergetiku. Sudjelovalo je 55 učenika. Na satu kodiranja, učenici su bili upućeni u osnove kodiranja, te su to znanje trebali primjeniti na dva zadatka.
Prvi zadatak je bio „Kretanje turističkog vodiča“. U ovom primjeru učenici su trebali odrediti smjer kretanja turističkog vodiča u londonskoj podzemnoj željezici, tako da turisti, krenuvši od hotela, posjete sve znamenitosti Londona u jednom smjeru, odnosno da se na njihovom putu ne nađe isto odredište dva puta. Ova vježba bila je lagan uvod u sljedeću vježbu zvanu „Konjićev skok“. Cilj ove vježbe bilo je pronaći put konjiću tako da posjeti sva polja na ploči po jednom. Zadatak je bio naizgled složeniji u odnosu na prethodni, no skupine učenika uspjele su uspješno rješiti ove zadatke primjenjivajući vrlo vrijedno stečeno „računalno razmišljanje“. Ovo zabavno i vrlo korisno iskustvo zasigurno je proširilo vidike naših učenika, a za uspješan sat kodiranja učenicima su uručene diplome.